ד"ר אורלי קיים, מומחית לרטוריקה, שכנוע ושפת גוף

 

ד״ר אורלי קיים החלה את דרכה כדוקטורנטית מצטיינת באוניברסיטת בר-אילן, כתבה מספר ספרים ומאמרים מצליחים על רטוריקה משפטית ולאחר מכן רטוריקה פוליטית, וכיום נחשבת לאחת המומחיות היחידות בישראל לרטוריקה של מנהיגים פוליטים, שפת גוף, מתן הרצאות ונאומים ושכנוע.

ד"ר אורלי קיים

מרצה בכירה במכללה האקדמית בוינגייט, דוקטורט בלשון עברית ותקשורת שכנועית באוניברסיטת בר-אילן בהצטיינות יתרה, מנהלת המכינות ומרכזי התמיכה ורכזת לימודי הלשון במכללה האקדמית בוינגייט ומרצה בכנסים בינלאומיים ומוסדות אקדמאים

ליצירת קשר

להורדת קורות חיים מלאים

לערך עלי בויקיפדיה

עוד בצעירותי אהבתי מילים. תמיד נמשכתי לשפה, לנאומים וליכולת של אנשים לשכנע בעזרת שימוש במילים עוצמתיות, בטון סמכותי ובשפת גוף שמשדרת בטחון לצד חזון. אז עוד לא ידעתי הרבה על רטוריקה, והופתעתי לגלות, אי שם בימי התיכון, שיש כזה דבר "תורת השכנוע".

המשיכה שלי לשפה גרמה לי להגיע לאוניברסיטת בר-אילן מיד לאחר השירות הצבאי, שם למדתי לתואר ראשון בלשון עברית, חינוך ומנהל, אותו סיימתי בהצטיינות יתרה, מה שאיפשר לי להמשיך למסלול ישיר לדוקטורט, אותו בחרתי לעשות בלשון עברת ותקשורת שכנועית. גם את הדוקטורט סיימתי בהצטיינות יתרה (ככה זה שמאוהבים במה שלומדים), ואף זכיתי במהלכו למענק לדוקטורנטים מצטיינים של המועצה להשכלה גבוהה בסך 150,000 שקלים, שאיפשר לי להתמחות ברטוריקה משפטית ולבסס את הדוקטורט המקיף שלי על הרטוריקה של שופטי בית המשפט העליון (הקשר שבין רטוריקה ועולם המשפט תמיד ריתק אותי). 

לאחר הלימודים הפכתי באופן טבעי למרצה, שכן עמידה מול קהל היתה תמיד משהו שאהבתי לעשות. תחילה עבדתי כמרצה ללשון עברית, תורת התקשורת השכנועית, רטוריקה ולוגיקה באוניברסיטת בר-אילן, ובמקביל הוצאתי את הספר הראשון שלי "רטוריקה על כף המאזניים", שאף זכה להמלצות חמות מנשיא בית המשפט העליון דאז השופט אשר גרוניס, והמשנה לו אלעזר ריבלין. במקביל לימדתי במכללת אחווה ומכללת לוינסקי לחינוך, והתחלתי בעבודתי המחקרית, שהקיפה מגוון נושאים הקשורים לרטוריקה, שפה, שכנוע ונאום, והרציתי במגוון כנסים בינלאומיים בנושאים הללו.

החל משנת 2001 אני מנהלת את המכינות הקדם-אקדמיות ואת מרכזי התמיכה לסטודנטים בעלי מוגבלויות ולקויי למידה במכללה בוינגייט, תפקיד בו אני רואה שליחות. בשנת 2017 הקמתי את מרכז התמיכה החדש לסטודנטים בעלי מוגבלויות, מרכז יחודי שמתבסס על שיטות הוראה מתקדמות ומסייע לסטודנטים רבים לסיים את לימודיהם האקדמאים בהצלחה. 

בשנים האחרונות עבודתי המחקרית מבוססת יותר ויותר על רטוריקה של מנהיגים פוליטים. בין השאר חקרתי את הרטוריקה יוצאת הדופן של נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה, שידוע ביכולת יוצאת הדופן שלו ליצור אמפתיה, לרתק את הקהל באמצעות סיפור ומסר מאחד, לדבר באופן סמכותי ולעשות שימוש בהומור, פרסמתי מספר מאמרים בכתבי עת מדעיים, הרציתי בכנסים בינלאומיים והוצאתי ספר על הרטוריקה הפוליטית המרתקת שלו. גם בנאומיו של בנימין נתניהו באו"ם מצאתי שימוש מבריק ברטוריקה ושיטות שכל אדם שרוצה לשכנע יכול ללמוד מהן. לאחר מכן חקרתי את הרטוריקה של שני נשיאי איראן אחמדינג׳אד ורוחאני, ואת ההבדלים ביניהם, הבדלים שבסופו של דבר עשו את ההבדל בין עוינות ובדלנות לבין פתיחות כלפי המערב והסכם הגרעין עם המעצמות. 

בשנים האחרונות חלה התפתחות מעניינת, וקצת אחרי שדונלד טראמפ הכריז על מועמדותו לנשיאות התחלתי לחקור את הרטוריקה יוצאת הדופן שלו, והדרך שבה באמצעות שימוש בשפה הוא הצליח לגייס ולנייד אליו מיליוני מצביעים, ולזכות בבחירות לנשיאות. במחקר שכותרתו ״הפשטות והקריאות של השפה של דונלד טראמפ״ שפורסם בכתב-העת Political Studies Review ששייך לאוניברסיטת באת׳ בבריטניה, שזכה לתשומת לב תקשורתית לא מבוטלת בבריטניה, ניתחתי את המלל בראיונות טלויזיונים, נאומים ועימותים של כל המתמודדים המובילים לנשיאות דאז, ותוצאות המחקר הראו שדונלד טראמפ נוהג לדבר ברמת שיח שמובנת לאנשים בגילאי 10-11 (כיתות ד׳), רמה שהיא פשוטה מאוד ביחס לכל המתמודדים האחרים, שנוהגים לשוחח ברמה שמובנת רק למי שסיים כיתות ח׳-ט׳. 

לאחר הבחירות ונצחונו של טראמפ, המשכתי לחקור את הרטוריקה יוצאת הדופן שלו, וערכתי מחקרים נוספים על הדרך שבה השפה עזרה לו להגיע לבית הלבן. כך למשל, במחקר שכותרתו ״כיצד אסטרטגיה אנטי-פוליטית עזרה לטראמפ לזכות בנשיאות״, מצאתי שטראמפ השתמש במהלך הקמפיין שלו באסטרטגיה שמכוונת לכל מי שמאס בממשל, בפוליטיקאים, בממסד הפוליטי ובתקינות הפוליטית (פוליטיקלי קורקט). מחקר נוסף עסק בדרך שבה טראמפ השתמש בטוויטר על מנת ׳לעקוף׳ את כלי התקשורת המסורתיים ולדבר ישירות לקהל שלו. מחקרי האחרון, שנמצא בהליכי פרסום, עוסק ברטוריקה השלילית-התקפית של טראמפ והילארי קלינטון במהלך אותה מערכת בחירות סוערת. במקביל, אני ממשיכה לערוך מחקרים וללמוד מהנואמים, המשכנעים והמרצים הגדולים בתחומם, ואחד ממחקרי הבאים יעסוק במאפיינים של הנואמים הגדולים בהיסטוריה.

 

בשנים האחרונות, כחלק מעבודתי המחקרית והאקדמית, התחלתי להרצות בקורסים העוסקים בשפה, שכנוע, שפת גוף, הופעה מול קהל ורטוריקה. מלבד עבודה עם מוסדות לימוד ואקדמיה, הנחיתי מספר פורומים, כנסים וימי עיון, הרציתי במספר כנסים בארץ ובחו״ל, והופעתי בכלי תקשורת שונים, כך לדוגמה הרציתי בפני דור העתיד של מפלגת ״המחנה הציוני״ על כיצד לרתק את הקהל, הענקתי פרשנות לשפה ולרטוריקה של דונלד טראמפ במהלך נאום ההשבעה שלו לנשיאות באולפן ynet, התראיינתי במספר תוכניות ברדיו אודות נושאים שונים הקשורים לרטוריקה של מנהיגים, ועוד. 

אני משוכנעת ששליטה על הרטוריקה, השפה, שפת הגוף ובעזרת מודעות ליכולת שלנו לשכנע ולרתק, אנחנו יכולים לגרום לאנשים לקבל החלטות חיוביות מבחינתנו - החל ממכירה, גיוס כספים, שכנוע ועד לגיוס מצביעים בקמפיין פוליטי. ​

ד"ר אורלי קיים
הספר Obama's Message
השידור המיוחד באולפן ynet לכבוד השבעת הנשיא טראמפ